Marginal Column

This animation requires the Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Czujniki MEMS
Mały cud technologiczny

Content

Czujniki MEMS (mikroelektromechaniczne czujniki inercyjne) mają niezliczone funkcje. Zapewniają one, na przykład, ze samochody nie wpadają w poślizg, bezczynne urządzenia elektryczne same się wyłączą lub telefon komórkowy zadzwoni po pomoc, jeśli jego właściciel się przewróci. Czujniki te zawdzięczają swoją wszechstronność w dużej mierze naszym naukowcom. Nasze przełomowe wynalazki otrzymały już liczne nagrody. To podkreśla naszą pozycję w czołówce mikromechaniki.

 

W 2007 r. Komisja Europejska i Europejski Urząd Patentowy przyznały naszym naukowcom tytuł Europejskiego Wynalazcy Roku za tzw. "Proces Bosch." Opracowaliśmy proces trawienia plazmowego krzemu, który umożliwia dziś wytwarzanie dużych ilości czujników przy niskich kosztach.

Nasi naukowcy za wkład w rozwój nowych procesów produkcyjnych w oparciu o „Proces Bosch” otrzymali w 2008 roku przyznawaną przez prezydenta Niemiecką Nagrodę Przyszłości. Osiągnięcia te ułatwiają tworzenie wielu mniejszych, ale bardziej wydajnych sensorów. Czujniki te mogą być teraz używane w coraz większym stopniu w urządzeniach jak notebooki i telefony komórkowe, w urządzeniach medycznych, w wysokościomierza zegarków, jak i automatycznych systemach alarmowych.